
Bawełniane ubrania – dlaczego warto sprawdzać materiał z jakiego są wykonane rzeczy zanim je kupimy?
Ogólnie o materiałach stosowanych do szycia i produkcji ubrań.
Okazuje się, że aż 75% substancji z materiałów, które na sobie nosimy, jest wchłaniane przez skórę do organizmu.
Bawełniane ubrania i inne bezpieczne tkaniny
Materiały bezpieczne — Możemy wyróżnić materiały: bawełniane, lniane, wełniane, syntetyczne i sztuczne. Najlepsze są dla nas włókna naturalne, które powstają z naturalnych surowców, są przyjazne środowisku i mają pochodzenie roślinne lub zwierzęce. Są to materiały bezpieczne i ich noszenia nie musimy się obawiać. Należą do nich m.in.:
- jedwab
- len,
- wełna,
- bawełna
- włókna konopi.
Materiały groźne dla zdrowia
Materiały, które nie mają pochodzenia naturalnego, to materiały syntetyczne. Mogą one powstawać z substancji
chemicznych lub z substancji naturalnych i być chemiczne przetwarzane. Te drugie mogą nam przypominać materiały naturalne, ale ich wytworzenie jest tańsze.
Materiały syntetyczne to:
- akryl (uważany za najmniej szlachetną tkaninę, uszyte z niego ubrania nie dają ciepła i często się mechacą),
- poliester (materiał, z którego wytwarza się… plastikowe butelki, powoduje podrażnienia i nadmierną potliwość),
- wiskoza,
- nylon.
Poza tym, że noszenie ubrań z wyżej wymienionych materiałów jest dla nas niekorzystne ze zdrowotnego punktu widzenia, mają one też szereg innych wad:
- są nieprzyjemne w dotyku,
- kleją się do ciała, gdy się spocimy,
- nie przepuszczają powietrza,
- rozciągają i niszczą się po praniu.
Mówi się często, że najlepsze są ubrania bawełniane w 100%, dlaczego?
Bawełna – czyli miękkie włókno otaczające nasiona rośliny o tej samej nazwie – choć powszechnie znana od tysiącleci, ze względu na swoje szerokie zastosowanie i dobroczynne działanie, ciągle pozostaje nie do przecenienia. Przypuszcza się, że bawełna była znana Egipcjanom już 12 tysięcy lat p.n.e., a ślady włókien bawełnianych z ok. 7 000 p.n.e. znaleziono również w jaskiniach w Meksyku. Pierwszym potwierdzonym centrum uprawy „wełny rosnącej na drzewach”, jak bawełnę nazwał Herodot, były Indie. Dopiero pod koniec XVI wieku bawełnica weszła do uprawy w ciepłych rejonach Afryki, Eurazji, Ameryki Płn. oraz Płd.
Chociaż kojarzona jest głównie z przemysłem tekstylnym, z bawełny produkuje się także sieci rybackie, filtry do kawy, luksusowe materiały piśmienne, a nawet papier na banknoty dolarowe. Ziarna bawełnicy wykorzystywane są również w przemyśle spożywczym, mianowicie do wytworzenia oleju, a pozostałe po rafinacji wytłoki – jako karmę dla zwierząt hodowlanych. Ze względu na silne właściwości higroskopijne (czyli zdolność do pochłaniania wody) bawełna wykorzystywana jest szeroko do produkcji materiałów opatrunkowych jak np. płatków, patyczków, czy wacików kosmetycznych oraz wkładek higienicznych dla kobiet. Zachowując jednocześnie wysoki parametr wytrzymałości oraz chłonności, materiały opatrunkowe wykonane z bawełny są miękkie i przyjemne w dotyku, nie podrażniają skóry
Dobra przepuszczalność powietrza sprawia, że bawełniane ubrania zawsze, bez względu na zmieniającą się modę, będą cieszyły się popularnością. Właściwości cieplno-izolacyjne bawełny są najlepsze ze wszystkich włókien oprócz wełny. W zależności od dziania lub tkania, może być elastyczna. Za to gniecenie dotyczy w głównej mierze tkanin, a nie dzianin, choć są już sposoby obróbki bawełny stosowane przy produkcji męskich koszul, które zapobiegają gnieceniu.
Bawełna jest łatwa w farbowaniu i wybielaniu, które jest zresztą konieczne przed farbowaniem, ponieważ naturalna bawełna ma kolor kawy z mlekiem. Niestety bawełna łatwo żółknie, od światła, od użytkowania i o ile czystą bawełnę można wybielić, to tej w mieszankach już nie, nie wybielimy też włókien sztucznych.
Od kilku już lat nastała moda na bawełnę organiczną, co ma znaczenie zwłaszcza w przypadku alergików i dzieci. Bawełna taka jest uprawiana bez pestycydów i nawozów sztucznych, co znacznie wpływa na cenę, bo duże są straty i trudniej znaleźć odpowiednie warunki do uprawy.
Bawełniany materiał jest bardzo wytrzymały, łatwy w praniu, odporny na wysoką temperaturę i gotowanie. Bardzo dobrze chłonie pot i wodę, ale trudniej schnie. I właśnie ta wielofunkcyjność czyni bawełnę niekwestionowaną królową tkanin.
Więc zanim coś kupimy spójrzmy na metkę i postawmy na własny komfort czyli włókna naturalne. A najlepiej bawełnę.
Zapraszamy do naszego sklepu internetowego Thomas Waxx. Nasze koszule są 100% bawełniane – https://thomaswaxx.com/
Leave a Reply Cancel Reply