Podstawą tego jak się czujemy i wyglądamy jest umiejętność dobierania ubrań do postury ciała. Jak więc idealnie dopasować męską koszulę do sylwetki?

To, że coś wygląda na kimś dobrze nie oznacza, że będzie wyglądać równie zjawiskowo na Tobie. Trzeba być realistą i spojrzeć na to co nam się tak na prawdę podoba, a w czym wyglądamy i czujemy się dobrze. Zapewne jeszcze nie wiesz jaki masz typ sylwetki dlatego powstał ten artykuł. Dowiesz się jakie ubrania są odpowiednie dla Ciebie.  

Jakie są typy sylwetek męskich?

 • Trójkąt
 • Odwrócony trójkąt
 • Prostokąt
 • Owalny

Twoja sylwetka określa w co powinieneś się ubierać. Ubrania należy dobierać tak, aby podkreślać najlepsze aspekty budowy ciała i odwracać uwagę od niepożądanych cech. Nawet jeśli masz ciało supermodela, niewłaściwe ubranie może sprawić, że będziesz wyglądać nieproporcjonalnie.

Sylwetka typu trójkąt u mężczyzn

Jesteś większy w talii i biodrach w stosunku do klatki piersiowej. Twoja dolna część ciała jest większa w porównaniu z wąskimi ramionami.

 • Co nosić przy trójkątnej sylwetce?

Podkreśl górną część ciała i poszerz ramiona. Kurtki z poduszką na ramionach i wąskim atletycznym krojem podkreślą ramiona i sprawią, że górna część ciała będzie wyglądać na bardziej zbudowaną, co zapewni bardziej zrównoważone proporcje.

Prawidłowe dopasowanie w ramionach jest priorytetem nr 1 przy sylwetce typu trójkąt. 

Jednorzędowe kurtki będą wyszczuplały dolną część ciała, podobnie jak pionowe wzory. Mieszanka wzorów i jednolitych kolorów stworzy iluzję smukłego kształtu i odciągnie uwagę od talii. Kupując koszulę szukaj standardowego prostego kołnierza ze średnim rozłożeniem. Szersze kołnierze mogą sprawić, że ramiona będą optycznie węższe. W przypadku spodni postaw na ciemne kolory z wysokim stanem, które wyszczuplają. Zostań przy klasycznych krojach.

 • Czego nie ubierać?

Unikaj dwurzędowych kurtek/ płaszczy – mogą skutecznie zaburzyć proporcję. Podczas gdy wzory – szczególnie te pionowe są wskazane pamiętaj żeby nie były one zbyt odważne lub jasne. Celem jest odciągnięcie oka od tułowia i skierowanie wzroku w stronę twarzy. 

Sylwetka odwróconego trójkąta

Sylwetka odwróconego trójkąta jest charakterystyczna dla wysportowanych mężczyzn – dobrze rozwiniętą klatka piersiowa i ramiona, które są znacznie szersze niż talia i biodra. Ogólnie górna część ciała jest szersza niż dolna. Mięśnie ramion i klatki piersiowej mogą być dość masywne.

 • Jak dopasować męską koszulę do sylwetki odwróconego trójkąta?

Podstawową zasadą jest zrównoważenie górnej i dolnej partii ciała

Stawiaj na koszule gładkie, bez wzorów to samo dotyczy spodni. Dobrym pomysłem jest noszenie skórzanego paska, który podkreśli talię i nada równowagi stylizacji. Nie podwijaj nogawek, to optycznie skraca nogi. NIe bój się jasnych spodni, poszerzą one biodra i nogi co będzi wyglądać bardzo dobrze przy sylwetce odwróconego trójkąta. 

 • Czego nie ubierać?

Unikaj kurtek i blezerów z szerokimi ramionami. Nie wybieraj nadruków, wzorów czy kieszeni na górnych częściach garderoby. Wszelkie detale szczególnie wokół ramion skupią uwagę na szerokiej ramie i zaburzą proporcje. Unikaj obcisłych, ciemnych jeansów i mocno dopasowanych spodni, ponieważ podkreślą nogi.

Sylwetka prostokąta

Ramiona mają mniej więcej taką samą szerokość jak talia i biodra. Sylwetka jest smukła lub nieco tęższa, ale przy zachowanych proporcjach między ramionami, a biodrami. Celem dobrze dobranego ubioru jest stworzenie iluzji szerszych ramion i węższej talii. Stworzenie zgrabnej sylwetki i wypośrodkowanie ciężkości.

 • Jak dopasować męską koszulę do sylwetki prostokąta?

Poziome paski, szczególnie na górnej części garderoby zwiększą szerokość ramy.

Unikaj poziomych pasków, które rozmyją sylwetkę. Stawiaj na warstwy (na przykład ubierz sweter lub marynarkę na koszulę), aby nadać kształt i objętość klatce piersiowej. Wybieraj koszule z szerokim kołnierzem, aby stworzyć iluzję szerszych ramion. Dobrze jest zapiąć koszulę do końca co dopełni kształtów. Marynarki z większymi ramionami stanowią dobrą opcję przy sylwetce typu prostokąt. Nie bój się kieszeni i ozdobników to odwrócić uwagę od prostoty sylwetki. Jaśniejsze kolory czy koszule z pagonami zwiększą wymiary wąskiej ramy. 

Ciemne spodnie i dżinsy sprawią, że nogi będą wyglądały na szczuplejsze tym samym zwiększając szerokość ramion. Jeżeli jesteś wysoki możesz podwinąć nogawki. to urozmaici stylizację. 

 • Czego nie ubierać?

Unikaj dwurzędowych kurtek i marynarek bez zaznaczonej talii, to tylko podkreśli prostą sylwetkę. Zamiast obcisłych  spodni (które podkreślą chude nogi), wybierz bardziej swobodny krój. Unikaj spodni z wysokim stanem, ponieważ da to wrażenie dłuższych nóg i podkreśli prostokątny kształt ciała.

Owalna sylwetka

Prawdopodobnie jesteś bardzo postawnym mężczyzną o dużych gabarytach. Jest to charakterystyczne dla osób o sylwetce owalnej tzn. jabłko. Tułów jest szerszy niż ramiona i biodra. Masz bardziej zaokrąglony brzuch, pełniejszą twarz i krótką szyję. Jednak nogi są szczuplejsze w porównaniu z górną częścią ciała. Celem dobrze dobranych ubrań jest wyszczuplenie sylwetki, jednocześnie budując ramiona i barki.

 • Jak dopasować męską koszulę do sylwetki owalnej?

Pionowe paski i prążki wydłużają ciało. Koszule lub swetry tego samego koloru stworzą efekt wyszczuplający.

Unikaj kontrastujących kolorów, które zwrócą uwagę na większy obszar. Wybieraj ciemniejsze kolory, które są wyszczuplające. Sweter z długimi rękawami z dekoltem w kształcie litery V stworzy efekt linii. Wybieraj duże kołnierzyki, które zrównoważą ciężar talii i bioder. W mniej formalnych okolicznościach możesz pozowlić sobe na rozpięcie koszuli, co zwiększy objętość przy ramionach. 

Stawiaj na luźne spodnie, które nie podkreślą szczuplejszych nóg. Zastanów się nad szelkami zamiast paska.

 • Czego nie ubierać?

Unikaj marynarek dwurzędowych, które zwrócą uwagę na zaokrągloną ramę. Unikaj wzorów i jasnych kolorów, które mogą jedynie zwrócić uwagę na większy brzuch. 

Jak powinna być idealnie dopasowana koszula?

Dobrze dobrana koszula powinna ogólnie przylegać do ciała, mieć odpowiednią długość, właściwe umiejscowione szwy i wszystkie czasami nudne detale, które naprawdę wpływają na wygląd. Niezależnie od sylwetki podczas wybierania koszuli obowiązują podstawowe zasady:

 • Klatka piersiowa: dobrze dobrana koszula umożliwia pełny zakres ruchu, wygodnie dopasowując się do klatki piersiowej, pleców i pod pachami. Jeśli wolisz koszulę o wąskim kroju (koszule slim fit), powinna być raczej dopasowana niż obcisła.
 • Ramiona: sprawdź gdzie rękaw koszuli przylega do ciała. Ten szew powinien iść blisko górnej części ramion, nie powinien się marszczyć.
 • Kołnierz: powinien przylegać, ale nie uciskać. Sprawdź czy możesz łatwo go zapiąć i czy wsunąć dwa palce.

Koszule Oxford

Koszula Oxford pochodzi ze Szkocji. Dawno temu fabryki tkanin zaczęły eksperymentować z różnymi splotami tkanin do koszul. Doprowadziło to do wynalezienia czterech różnych tkanin: Cambridge, Harvard, Yale i Oxford. Jeśli nigdy o nich nie słyszałeś nie przejmuj się: splot Oxford szybko przejął rynek.

Niebieska koszula oxford jest idealną opcją gdy ubierasz granatowy garnitur lub chcesz stworzyć elegancki, ale zarazem dosyć swobodny wygląd. Wszechstronny kolor oznacza, że ​​może pasować do wielu stylizacji zarówno formalnych jaki i casualowych.

Koszule slim fit

Nie wiesz jak dopasować męską koszulę do sylwetki? Postaw na Slim Fit. To uniwersalny krój dopasowujący się do kształtu ciała. Dopasowana koszula zwęża się w talii nieco bardziej niż standardowa. Jest to koszula, która może podkreślić smukłą sylwetkę jednocześnie dobrze dopasowując się do klatki piersiowej i ramion. 

Koszule dla większych mężczyzn

Nie musisz ukrywać się w bezkształtnym worku. Koszule dla większych mężczyzn również mogą dobrze leżeć. Luźne, źle dopasowane koszule sprawią, że będziesz wyglądać na jeszcze większego niż jesteś w rzeczywistości. Z drugiej strony zby ciasne koszule wyeksponują co nieco więcej. Postaw na regularne koszule lub delikatny Slim Fit.  Upewnij się, że koszula jest wystarczająco długa, sięgając do pośladków. 

Jeśli jesteś trochę niższy znalezienie koszuli, która wygląda dobrze i nie podkreśla formy, może być trudne. Celem jest zbudowanie złudzenia długości, dodając jednocześnie opływowy wygląd sylwetce. Koszule w paski są szybkim i łatwym sposobem na dodanie kilku centymetrów.

Koszule są kluczowym elementem każdej garderoby, dlatego musisz wiedzieć jak dopasować męską koszulę do sylwetki

Upewnij się, że wiesz jak powinna wyglądać leżeć dobrze dobrana koszula. Pamiętając o podstawowych elementach takich jak ramiona, długość koszuli i kołnierzyk. Jeśli masz większy rozmiar unikaj luźnych koszul, które sprawią, że będziesz wyglądać szerzej. Zamiast tego sprawdź czy koszula jest wystarczająco długa. Jeśli jesteś szczuplejszy wybieraj dopasowane koszule Slim Fit. 

Wystarczy postępować zgodnie z zasadami dobierania ubrań do danej sylwetki. Dzięki temu stworzysz stylizację, która pokaże wszystkie Twoje atuty budowy ciała.