Męskie koszule i prasowanie

Lęk przed prasowaniem koszuli

Każdy mężczyzna ma w swojej szafie koszule. Niestety lęk przed prasowaniem męskiej koszuli jest większy niż skomplikowanie całego tego procesu. Jak się za to zabrać żeby koszula wyglądała jak świeżo po zakupie ? Jest to kwestia opanowania kilku trików, które postaram się w tym artykule wytłumaczyć.

 

Jak poprawnie prasować męskie koszule?

Te instrukcje dotyczą 100% bawełnianych koszul i żelazka z ustawieniem mocy od pięciu do sześciu (w zależności od żelaza). Jeśli chcesz uzyskać estetyczny wygląd, najpierw należy odwrócić koszulkę i wyprasować jej wnętrze, a następnie zewnętrzną część koszuli. Dokładamy kolejne dwie minuty do całego procesu, ale daje lepsze wyniki, szczególnie w przypadku grubszych tkanin bawełnianych.

koszulePrzygotowanie – Przeczytaj etykietę koszuli. Musisz dowiedzieć się przede wszystkim, z jakiego rodzaju tkaniny dana koszula jest wykonana, zanim ją wyprasujesz inaczej możesz ją zniszczyć. Większość koszul wykonanych jest z mieszanek bawełny lub czystej bawełny (jak w przypadku koszul Thomas Waxx – Dowiedz się więcej)  i może wytrzymać wysokie temperatury. W przypadku tkanin poliestrowych są one bardziej wrażliwe na ciepło. Jeśli nie masz pewności, zacznij od niskiego ustawienia, np. 3, a następnie przesuń się w górę, aż koszula zacznie reagować na ciepło żelazka. Uwaga: koszule z jedwabiu i wełny nie są tutaj ujęte.

 

Zadbaj,aby koszule były wilgotne. Najlepiej, jeśli niedawno wyjąłeś koszule z pralki; jeśli są już suche, po prostu  wystarczy je trochę namoczyć za pomocą wody z butelki z rozpylaczem. Po zakończeniu, umieść je w plastikowej misce, aby lepiej rozprowadzić wilgoć i zapobiec parowaniu.

 

Następnie przygotuj deskę do prasowania w pobliżu gniazdka elektrycznego, które znajduje się blisko szafy, w której wieszasz wszystko natychmiast po prasowaniu. Upewnij się, że żelazko ma w sobie wodę, a następnie podłącz i ustaw najniższą temperaturę, jakiej potrzebujesz.  W ciągu 5 minut żelazko powinno być gotowe, a wszystkie koszule zwilżone.

 

  1. Najpierw prasujemy kołnierz koszuli

Zawsze zaczynaj od prasowania kołnierzyka koszuli. Jest to najbardziej widoczna część koszuli, ponieważ obramowuje twarz, zwłaszcza gdy nosi się ją w garniturze lub kurtce sportowej. Zdarzało mi się często zauważyć, że mężczyźni noszący marynarkę czy kurtkę prasują tylko mankiety i kołnierzyk. Ale w takim wypadku pamiętaj aby nie zdejmować odzieży wierzchniej.

Aby wyprasować kołnierz koszuli, podnieś go i zacznij od spodu, powoli naciskając żelazko z jednego punktu do drugiego. Przed uruchomieniem upewnij się, że jest całkowicie wilgotny i jeśli pojawią się jakiekolwiek zmarszczki, naciśnij je na dole, gdzie będą mniej widoczne. Następnie odwróć koszulę i powtórz ten proces na zewnętrznej stronie kołnierza.

 

  1. Następnie wyprasuj mankiety

koszuleJak wspomniałam powyżej, prasuję mankiety w następnej kolejności, ponieważ są one bardzo widoczne i znajdują się przy dłoniach, które są na widoku. Przyciągają dużą uwagę gdy są zaniedbane i pogniecione. A nosząc koszule chcemy czuć się elegancko.

Aby wyprasować mankiet koszuli, najpierw należy go rozpiąć i rozłożyć na płasko. Najpierw wyprasuj wnętrze mankietu, a następnie na zewnątrz, przesuwając wszystkie zmarszczki z nierównego materiału na krawędzie. Ostrożnie wokół guzików, staraj się nie najechać na nie gdyż zostawią nieładny ślad.

 

  1. Prasowanie frontu koszuli

Rozpocznij od strony z guzikami i ostrożnie obróć żelazkiem punkt wokół nich. Następnie wróć na górę ramienia i przeprowadź żelazko. Warto poświęcić nieco więcej czasu na przednie plisy i obszarach w pobliżu kołnierza, ponieważ otrzymują one najwyższy procent uwagi wzrokowej.

 

  1. Przewróć koszulę

Kładąc koszulkę płasko na desce, chciałbym umieścić jedną z główek rękawów w kwadratowej krawędzi deski do prasowania. Następnie masz połowę pleców w doskonałej pozycji do wyprasowania i wystarczy przesunąć koszulę, aby ukończyć drugą połowę. Rozpocznij od góry z jarzmem (obszar tylnego ramienia) i powoli przesuń żelazko w dół. Osobiście wolę nie prasować z powrotem w plisie, ponieważ czas wymagany na obszar, którego nie chcesz podkreślać, nie jest warty wysiłeku.

 

  1. Prasuj rękawy

 

Prasowanie rękawów wybieram na koniec całego procesu prasowania koszuli, można je prasować na najróżniejsze sposoby, a dla większość mężczyzn jest najtrudniejszą częścią do prasowania koszuli. Problemy wynikają z faktu, że prasując rękaw przechodzące ciepło ma do pokonania 2 warstwy tkaniny. Dlatego kluczem do prasowania rękawów jest upewnienie się, że tkanina jest płaska i gładka PRZED przyłożeniem żelazka. Chwyć rękaw za szew i połóż cały rękaw – płasko na desce do prasowania. Jeśli widać zmarszczki na wierzchu rękawa z poprzedniego prasowania, dopasuj je ponownie, aby uzyskać pojedynczą linię zagięcia. Rozpocznij prasowanie od góry, gdzie rękaw jest przyszyty do koszuli i idź w dół do mankietu. Odwróć rękaw i wyprasuj, a następnie powtórz proces z drugim rękawem. Jeśli nie masz rękawa i wolisz, aby rękaw koszuli nie miał fałd, włóż zwinięty ręcznik do rękawa. Pozwoli ci to go wyprasować bez pozostawienia śladu po zagnieceniu.

  1. Zawieś koszule na wieszak

Delikatnie podnieś koszulę i wsuń ramiona wieszaka.

 

RADY : 

Jeśli nie masz pewności co do rodzaju tkaniny koszuli, zachowaj ostrożność i wyprasuj ją przy niższym ustawieniu temperatury. Zawsze możesz podkręcić żelazko, ale nie możesz naprawić zniszczonej przez ciepło tkaniny.

 

Żelazo wokół guzików, nigdy nad nimi. Nawet jeśli na guziku znajduje się materiał, tak jak w przypadku kieszeni z podszewką lub koszuli z ukrytymi guzikami w dół kołnierzyka. Możesz stworzyć trwałe wrażenie, które zrujnuje wygląd koszuli.

 

Nigdy nie prasuj brudnej koszuli – ustawisz plamy, a usunięcie ich będzie bardzo trudne, jeśli nie niemożliwe.

Zbiorniki na wodę Jeśli użyjesz wody z kranu do żelazka w końcu będziesz miał nagromadzenie złóż mineralnych. Będzie to najbardziej zauważalne, gdy wydajność pary zacznie się indeksować. Aby wyczyścić zbiornik, wlej do wody białego octu. Ogrzewaj żelazko w normalny sposób i pozwól mu parować przez kilka minut, potem należy wyjąć wtyczkę i umieść żelazko na płycie odpornej na ciepło, która ma miejsce na spuszczanie wody. Godzinę później odpompuj i powtórz z czystą wodą – w razie potrzeby powtórz proces ponownie. Na koniec przepłucz i napełnij butelkowaną wodą pitną lub nie twardą wodą z kranu.

 

Prasowanie koszuli zajmuje tylko kilka minut, ale połowę tego czasu zajmują przygotowania.. – przygotowanie deski do prasowania, napełnienie wodą żelazka, nagrzanie go itd. Więc efektywniej wykorzystaj swój czas, prasując wszystkie koszule w jednej partii Jeśli prasujesz dużą liczbę koszul lub innych ubrań, zacznij od odzieży wymagającej najniższej temperatury. Następnie przejdź do odzieży (bawełna i bielizna), które wymagają najwyższych temperatur. Rozumowanie jest takie, że potrzeba więcej czasu na ochłodzenie, niż na rozgrzanie, a to zmniejsza prawdopodobieństwo uszkodzenia odzieży. Jeśli wysuszysz swoje koszule w suszarce odzieżowej, wyciągnij je, zanim będą całkowicie suche. Co więcej, nawet nie umieszczaj ich w suszarce, a zamiast tego połóż je na drewnianym wieszaku i wyprasuj prosto z pralki. Nie musisz nawilżać ani używać pary.

Jeśli kiedykolwiek używasz wątpliwego żelaza, które może zostawić ślady, odwróć koszulę na lewą stronę i wyprasuj tylko tył. Nie sprawi to, że koszula będzie wyglądać na wymiętoloną, różnica będzie znikoma, a wszelkie ślady będą niewidoczne po prawidłowym odwróceniu koszuli.

Zawsze można ułatwić sobie życie kupują koszule niewymagające prasowania takie jak nasza biała koszula non iron Thomas Waxx.